Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” је у јуну 2022. године покренуо бесплатну телефонску линију која има за циљ да додатно мотивише и пружи одговоре на питања пушача који су одлучили да престану да пуше, као и онима који су већ престали и покушавају да одрже непушачи статус.


САВЕТИ СЕ МОГУ ДОБИТИ СВАКОГ РАДНОГ ДАНА ОД 11 ДО 14 ЧАСОВА ПОЗИВОМ НА БРОЈ 080 020 0002.


Досадашња искуства показала су да су савет путем ове бесплатне линије потражили становници Србије свих узрасних група, као и да је за већину њих брига за здравље главни мотив за престанак пушења. Подршку саветника потражили су не само пушачи и особе које су већ престале да пуше, већ и они који су забринути за здравље блиских особа које пуше.


Научни докази показују да је саветовање становништва од стране здравствених радника о штетности пушења једна од значајних мера за сузбијање употребе дувана.


Штетне последице употребе дувана одражавају се на људе свих узраста и никада није касно за престанак пушења. Неке благодети престанка пушења за организам су готово тренутне. Након 12 сати од престанка пушења ниво угљен-моноксида у крви пушача пада на нормалне вредности. Током првих неколико недеља циркулација и функција плућа се побољшавају, дисање је лакше, кашаљ се смањује, а обављање свакодневних активности постаје лакше. У року од 5 до 15 година након престанка пушења ризик од можданог удара смањује се на ниво ризика који имају непушачи, а значајно се смањује и ризик оболевања од рака плућа. Посебно је важно оставити пушење током лечења болести плућа и малигних обољења.


Подаци Истраживања здравља становништва Србије из 2019. године показали су да у нашој земљи дуван и дуванске производе користи 31,9% становника старости 15 година и више, као и да је сваки четврти пушач (24,3%) покушао да остави пушење, док је сваки други (58,6%) био забринут за сопствено здравље због штетних последица пушења.
Дувански дим садржи преко 7000 различитих супстанци, од којих је више од 200 токсично, а преко 70 изазива малигна обољења. Пушење негативно утиче на читаво тело, а престанком пушења смањује се ризик од многих болести и продужава живот.

 

Извор: https://www.batut.org.rs/index.php?content=2446