Гојазност код деце је све чешћа појава, што неретко доводи до  различитих болести и поремећаја. Због тога је битно да се родитељи едукују и максимално укључе у планирање исхране своје деце, као и да их упознају са штетностима брзе хране.

У  периоду када дете расте и развија се, веома је значајно да храна коју конзумира буде богата протеинима, минералима и витаминима.  Школарци се све чешће хране нездраво и постају гојазни, што доводи  до многих  здравствених проблема.

- Гојазност је фактор ризика за појаву многих болести савременог доба међу којима су и дијебетес, повишен крвни притисак, кардиоваскуларне болести као и инсулинска резистенција која је све чешћа међу младима. Родитељи који уоче проблем код своје деце морају прво да се обрате свом педијатру који ће одрадити потребне анализе и упутити даље дечијем ендокринологу и нутриционисти – рекла је Анита Алтеров, нутрициониста.

Храна која је најдоступнија и веома примамљива деци, попут слаткиша, грицкалица, теста, различитих прелива и нездравих напитака, свакако се, уз мало труда, може заменити сличним производима у здравијој, домаћој варијанти. Физичка активност  попут  пливања, шетње, трчања, брзог ходања или  вожње ролера, од изузетне је важности за развој детета.

Неретко се дешава да код гојазне деце, која су незадовољна својим изгледом, дође до појаве депресије и различитих психичких поремећаја. Психолози упозоравају да овакав проблем захтева психотерапијски рад.

- Гојазна деца се свакодневно суочавају са порукама да нису довољно добра, лепа и привлачна. У прилог томе говоре и медији који стално пласирају слику пропорционалног тела. Управо због тога се код гојазне деце јавља емоција стида, неадекватности и одбачености. Хронично, овакве ситуације могу довести до озбиљног нарушавања менталног здравља па се код гојазне деце често јавља ниско самопоуздање и самопоштовање, анксиозност која може ићи чак и до озбиљне депресије и поремећаја исхране. Психотерапијски рад са гојазном децом која храну користе као компензацију за одређена емоционална стања је један озбиљан али свакако могућ процес – рекла је Ивана Меновска, психолог.

Стручњаци поручују родитељима да квалитетно проводе време са својим малишанима бавећи се неком физичком активношћу. Уз мало труда и воље и припрема здравих оброка може  постати  забава за родитеље и децу.

ИЗВОР РТВ Панчево, 15. август 2019. године